XLV Ogólnopolska Szkoła Chemii - „Chemia na fali”
W dniach 10-14 listopada br. Naukowe Koło Chemików z naszego Wydziału zorganizowało i poprowadziło XLV Ogólnopolską Szkołę Chemii. Mottem konferencji to „Chemia na fali”. Szkoła chemii odbyła się w Hotelu Okulski Grand w Rozewiu.
Wspomniane konferencje odbywają się dwa razy w roku, wiosną i jesienią, pod auspicjami Akademickiego Stowarzyszenia Studentów Chemii. ASSChem zrzesza naukowe koła studentów wydziałów chemicznych z wielu polskich uczelni. W tym roku organizacja tej konferencji została powierzona naszemu Kołu. W konferencji wzięło udział ponad 100 osób, studentów chemików reprezentujących 16 kół naukowych oraz kilkunastu doktorantów.
Kilkudniowa konferencja odbywała się pod honorowym patronatem JM Rektora UG, Dziekana naszego Wydziału, Prezesa PTChem, Prezydenta Miasta Gdańska i Burmistrza Władysławowa.
W ciągu kilku listopadowych dni studenci wysłuchali 4 plenarnych wykładów, wygłosili 38 referatów ustnych i odbyły się 3 sesje posterowe. Wśród zaproszonych gości, którzy wygłosili wykłady byli: dr inż. Anna Kajetanowicz z Uniwersytetu Warszawskiego, dr hab. Adam Huczyński, prof. UAM z Uniwersytetu Adama Mickiewicza, prof. dr hab. Jacek Młynarski z Uniwersytetu Jagiellońskiego i prof. dr hab. Eugeniusz Zych z Uniwersytetu Wrocławskiego.
Członkowie NKCh UG regularnie uczestniczą w spotkaniach studentów chemii i kierunków pokrewnych. Cykl tych konferencji daje okazję do wymiany doświadczeń, podzielenia się spostrzeżeniami i wynikami swoich badań. Specyfika i atmosfera spotkań z serii Ogólnopolska Szkoła Chemii znajduje duże uznanie wśród koleżanek i kolegów chemików z całej Polski.
Najlepsze referaty, komunikaty i postery zostały nagrodzone a wręczenie nagród odbyło się na zakończenie konferencji. W czasie uroczystej kolacji prezes ASSChem Kamila Butowska przekazała berło prezesa ASSChem Małgorzacie Lewińskiej ze Studenckiego Koła Naukowego Chemików Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, które jest organizatorem następnej konferencji.
Dumni jesteśmy z tego, iż jako studenci Uniwersytetu Gdańskiego mogliśmy wpisać się w tę piękną tradycję organizowania studenckich spotkań. Nasza konferencja nie odbyłaby się bez pomocy i wsparcia władz rektorskich Uniwersytetu Gdańskiego i zespołu dziekańskiego Wydziału Chemii UG. Chcielibyśmy również serdecznie podziękować firmom sponsorującym naszą konferencję, m. in. HYDROLAB, PERKIN-ELMER, SHIM-POL, a także Wydawnictwu PWN, które ufundowało nagrody za najlepsze wystąpienia.
Więcej informacji o konferencji znajduje się na stronie: http://www.xlvoschem.nkch.ug.edu.pl/