Wykład doktora Grzegorza Machnika

Szanowni Państwo;

Zapraszamy serdecznie na wykład dra Grzegorza Machnika poświęcony peptydowym kwasom nukleinowym.

Prelegent: dr Grzegorz Machnik - Śląski Uniwersytet Medyczny

Wykład odbędzie się w dniu: 22 czerwca 2015 roku (poniedziałek), o godz. 10:00 w sali C109, Budynek Wydziału Chemii, Gdańsk-Oliwa, ul. Wita Stwosza 63.

Temat wystąpienia:

Peptydowe kwasy nukleinowe jako narzędzie w biologii molekularnej. Doświadczenia własne w ramach analizy genów endogennych retrowirusów człowieka.”

 

Organizowane przez: Pracownia Chemii Związków Biologicznie Czynnych, Katedra Biochemii, Wydział Chemii Uniwersytetu Gdańskiego.

 

Abstrakt: Peptydowe kwasy nukleinowe (PNA) z racji swej budowy i wynikających z niej cech odmiennych niż w przypadku oligomerów DNA mogą mieć różnorodne zastosowanie w biologii molekularnej. Publikowane są prace, które dokumentują użycie tych cząsteczek jako narzędzia do analizy materiału genetycznego, i to na poziomie genu oraz na poziomie ekspresji materiału genetycznego (RNA). Z drugiej strony PNA może być wykorzystane do regulacji ekspresji wybranych sekwencji genetycznych, przy czym ten kierunek badań ma szczególne znaczenie w dziedzinie mikrobiologii.

W badaniach prowadzonych w Katedrze Farmakologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach cząsteczki PNA okazują się bardzo użyteczne w analizie sekwencji endogennych retrowirusów człowieka (HERV) z rodziny HERV-W. Jedną z najważniejszych cech charakteryzujących endogenne retrowirusy z tej rodziny jest duża liczba powtórzeń w genomie i fakt, że ekspresja tylko niektórych z tych elementów jest skorelowana z pewnymi chorobami, szczególnie tymi o charakterze autoimmunologicznym. Odpowiednio zaprojektowane oligomery PNA posiadają bardzo wysokie powinowactwo do określonych regionów HERV-W, przy czym musi istnieć pełna homologia zasad azotowych, czyli brak mutacji w miejscu wiązania. Dlatego można, poprzez dobór odpowiednich PNA, poddać analizie ilościowej sekwencje pochodzące wyłącznie z określonego locus- tego, który odpowiedzialny jest za stan patologiczny organizmu.

View changelog

Submitted on Thursday, 11. June 2015 - 10:45 by Andrzej Nowacki Changed on Wednesday, 17. June 2015 - 20:41 by Andrzej Nowacki